„Szóval az őröltet ne a lábasba, inkább a kanálra, belapátolom és elmúlt minden bajom? „ – Kérdezte egyik barátom, mikor említettem neki, hogy a paprika nem csupán az ételeknek ad színt, hanem a hétköznapoknak is. Válaszként úgy fogalmaztam: “számos bajra lehet kisegítő megoldás.”
Tárolását illetően a fűszerpaprika akkor marad számunkra hónapokig kiváló minőségű, ha zárt dobozban hűvös, sötét helyen tartjuk. Legutolsó választásként a hűtőszekrény is nagyon jó otthont adhat neki, feltéve, ha nem rendelkezünk spajz-al. Ez azért fontos, mert festékanyaga fény hatására is bomlik, így romlik a színező képessége.
Mindamellett, hogy fűszerünk nagyszerű ízt és színt képes varázsolni ételünknek, nem merült ki a tudástára, amit a címből is gondolhattunk. Magas a C-vitamin tartalma, az őrlési idényben ez a 300mg/100 grammot is elérheti, ami ugyan az idő múlásával fokozatosan csökken, viszont így sem elhanyagolható. Ezen túlmenően A és B- vitaminforrásként is hasznos, sőt mi több, illóolajokban, zsírban és ásványi anyagokban is gazdag.
Már felmerülhet bennünk a kérdés, vajon tényleg több mint fűszer?
A választott alanyom, a karotin mellett, szaponinokat is hordoz magában, ami érthetőbben annyit jelent, mint másodlagos anyagcsere – termékek, melyek csökkentik a koleszterinszintet, baktérium – és vírusölő hatásuk védi a szervezetet a kórokozóktól. Állítólag a szaponinok megelőzik a gyomor-bél traktus tumoros elfajulását is.
Régen is fogyasztották, mint gyógynövényt, többek között a reumatikus betegségekre gyakorolt kedvező hatása miatt. P- vitamint tartalmának köszönhetően az érrendszeri működésben is kulcsfontosságú szerepet játszik.
Egy szó erejéig visszakanyarodva pár évtizeddel, az 1831. évi kolerajárvány idején, mint megelőző gyógyszer vált ismerté.
Napjainkban egyre többen panaszkodnak migrénes fejfájásra vagy az időjárás változás okozta „nyomott a fejem” állapottól közérzetük rossz. Minél erősebb paprikát, vagy fűszerpaprika – őrleményt eszünk, amiben van egy jó adag kapszaicin, erre enyhítő megoldás lehet. Egyik nagyon jó tulajdonsága a csípősség okozójának, hogy enyhíti a fejfájást, sőt, csökkenti a reumás izületi gyulladásokat is, ilyenkor már lehetséges, hogy hatásosabb kapszaicin tartalmú kenőcsöt esetleg tapaszt is alkalmazni.
Mindemellett az ördögien pikáns hatóanyag, megvédi a DNS-ünket, az örökítőnket, a káros karcinogén vegyület hatása ellen.
Gondolná az ember, hogy a konyhában, akár a mindennapokban használt kis zacsiban tartott porocska, milyen hasznos is tud lenni?
Visszatérve akár a csemege paprikáig, vigyázniuk kell a fogyókúrázóknak, mert magas cukortartalommal bír a nevezett ízesítő, pontosabban 20-25 %-a cukor. Ez számilag annyit jelent, hogy tartalmaz 1000-1500 KJ100g.
A végszót zárnám egy ideillő mondattal, amiből bőven kiveszi a részét a fentiekben említett fűszer-őrleményünk:
„ Van, aki gazdagságra áhítozik, akad, aki hírnévre, de mindenki vágyik egy jó gulyáslevesre! „
Egy kis segítség egy nagyon ütős gulyás összekovácsolására:
Hozzávalók 4 főre:
- füstölt szalonna 20 dkg
- vöröshagyma 3-4 közepes fej
- fokhagyma 1 kisebb fej
- marhahús (lehetőleg comb) 40 dkg
- füstölt sertés oldalas 40 dkg
- lecsó paprika és paradicsom 2-2 db
- burgonya 30 dkg
- répa és petrezselyem gyökér 2-2 szál
- paszternák 1 szál
- só, bors, őrölt köménymag, ízlés szerint kb 1 púpos kiskanál
- római kömény őrölt (a csel) fél púpos kiskanál
- fűszerpaprika – őrlemény 2-3 teáskanál
Ha a műhely előállt, készítsük hát el:
Első lépésben, minden hozzávalót kockázzunk föl, a vöröshagymát és a szalonnát finomra, a zöldségeket 1×1 -, a marhát 1,5×1,5 cm-es kockákra daraboljuk. A sertés oldalast elég, ha csak rusztikusan tördeljük, a fokhagymát pedig péppé zúzzuk.
Fogunk egy lábast, amiben a szalonnát kiolvasztjuk, majd hozzáadva a hagymát üvegesre pirítjuk. Beledobjuk a fokhagymát, a paradicsomot és paprikát, majd addig pirítjuk, míg a vizet amit az alapanyagok tartalmaznak, elpárolog. Nagyon fontos mozzanat, hiszen a fűszerek, amik belekerülnek majd az alapunkba, zsírban oldódnak igazán, nem pedig vízben. Oldalra húzzuk a tűzről lábasunkat, és fűszerezzük a paprika őrleményünkkel, borssal, őrölt köménnyel és a csel fűszerrel, az őrölt római köménnyel.
Kevés vizet (kb 1 dl) hozzáadva felforraljuk és zsírjára pirítjuk. Ezt a műveletet háromszor ismételjük meg legalább. Így készül el, az ételünk szaftja, ami pörköltnél vagy tokánynál nagyon fontos, és gulyáslevesnél is meghatározó folyamat. Ha mindezzel megvagyunk, beleforgatjuk a marhánkat, sózzuk, majd folyamatos víz hozzáadásával pörkölt szerűen félkészre pároljuk a húsunkat. Ezen a ponton tehetjük bele a maradék zöldségeket (kivétel a krumpli) és a füstölt oldalast. Fölengedjük 1,7-2 liter vízzel és ha felfőtt alacsony lángon forraljuk. Ügyeljünk arra, hogy a zöldségünk ne főjön túl puhára, hiszen a burgonya még várat magára. Akkor dobjuk a levesünkbe a krumplit, mikor a hús és a zöldségek majdnem készen vannak. Úgy is fogalmazhatnék, hogy a zöldségünk rest legyen a burgonya hozzáadásakor.
Megvárjuk, míg minden egyenletesen puhára fő a lábasunkban, majd nincs más dolgunk, mint tányérokba szedni és elfogyasztani.
Remek választás lehet mellé egy friss és ropogós kenyér.
Jó étvágyat!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: