Nolám csak, mára már kiderül, hogy a húsvét ünnepén fogyasztott jól megfüstölt sonka is gyógyhatással bír? Úgy gondolom, ha megfelelő alapanyagokkal párosítjuk a nyuszi által pörkölt kötözött húst, a telítettség érzés mellett, méregteleníthetünk is.
Mindazok előtt, hogy bemutatnám a következő receptemet, szeretnék pár szót ejteni a medvehagyma jótékony hatásairól. (Nyugi, előbb – utóbb jön a címből következtethető vendégváró szenya is.) Ahogy már olvashattuk, a macik egyik kedvence, a medvehagyma, vitamintartalmának köszönhetően, nagyszerűen javítja a szervezet ellenálló képességét. Felfedezhető benne B1 és B2, túlnyomórészt pedig A, C és H vitamin. Jelentős az ásványi anyag tartalma, hordoz magában magnéziumot, cinket, kalciumot és vasat is.
Egy svájci gyógyfüves lelkész állítása szerint, az egész test megtisztítója. Az örökös betegeskedő embereknek, reumásoknak, bőrbetegeknek a növényt tisztelniük kell, mint az aranyat.
Más nevén, a boszorkányhagyma, az egyik leghatásosabb gyomor, bélrendszer és vértisztító hatású.
Nincs nagy dolgunk, csupán 2,5 dl vízzel leforrázzuk a frissen vágott leveleket, és szépen lassan elkortyoljuk étkezés előtt. Napi egy csésze medvehagyma tea bőven elegendő. Ha nem bírunk ellenállni a kísértésnek, akkor a mennyiséget megtartva a teához képest, borral is elkészíthetjük. Mind a két lehetőségnél nagyszerű ízesítőnk lehet egy jó kanál méz.
Már a régmúltban elterjedt az elemzett növényünk vérnyomáscsökkentő hatása, akár csak a fokhagymának. Mindazok mellett, hogy lassítja a koleszterin lerakódását az érfalakon, és csökkenti a vérzsírt, vigyázniuk kell azoknak, akik véralvadásgátló szereket szednek. Ugyanis más néven, a vadfokhagyma fokozhatja a vérzés kockázatát. Még mielőtt annyi információt préselnék ebbe a leheletnyi szövegbe, hogy soknak tűnne, jöjjön hát az én húsvéti sonka receptem. A fogás nem csupán hatásos, méregtelenítő tavaszi újdonság, nem csak vendégváró az ünnepi asztalon, hanem mindezek fejében egy felejthetetlen ízbomba is egyben.
Húsvéti sült sonka, házi borsos kalács, medvehagymás juhtúrókrémmel (4 főre):
Az elkészítése egyszerűbb, mint gondolnátok.
Hozzávalók a házi kalácshoz:
- búzafinomliszt (BL55) 40 dkg
- élesztő 10 gramm
- tej 2,8 vagy 3,6 %-os 2 dl
- tojás 1-1 (1 a tésztába, 1 a kenéshez,)
- extra szűz oliva olaj 1 evőkanál
- kristálycukor 1 mokkáskanál
- só ízlés szerint
- színes egész bors 1 csomag
- vaj 10 dkg
- szezámmag 2 evőkanál
Hozzávalók a sonkához:
- füstölt, főtt sonka 50 dkg
- vaj 10 dkg
- tojás 4 db
Hozzávalók a medvehagymás juhtúrókrémhez:
- juhtúró 10 dkg
- tejföl 20 dl
- medvehagyma 1 kis csomó
- krémsajt 10 dkg (én egyszerű tömlős sajtot használtam)
Szóval pikk-pakk megvan, lássunk hát hozzá:
- A kalácshoz a lisztet érdemesebb kitenni melegebb helyre, ha hideg helyen tároljuk pl. spajzban. Ha melegebb liszttel dolgozunk, hamarabb megfog kelni a tésztánk. A hozzávalókat (a borsot, szezámmagot, vajat kivéve) szépen tálba öntjük, és összedolgozzuk. Másfél órát állni hagyjuk, meleg helyen.
- Amíg a tésztánk kel magának, a sonkát vékonyan fölszeleteljük és vajon mindkét oldalát serpenyőben aranybarnára sütjük. Félretesszük csöpögni és kihűlni. Nekem mondhatni szerencsém volt, sikerült friss házi sonkához jutnom.
A tojásokat jól sózott vízben keményre főzzük. Szükséges a vízbe elég sok só, így könnyebben pucolhatóak lesznek majd a tojáskák. - A medvehagymát apróra szeleteljük és egy villa segítségével, jól összedolgozzuk a tejföllel, juhtúróval és a krémsajttal.
- A színes borsokat, borsőrlőbe öntjük, hogy majd a tésztára frissen őröljük. Ha nincs őrlőnk, vagy mozsárunk, semmi gond, egy konyharuhát fogunk, kiterítjük. Felére öntjük a borsszemeket, másik felét ráhajtjuk a konyharuhának és kloffolóval, jól összetörjük a borsokat.
- A tésztánknak lassan ébresztő, szóval, ha eltelt a másfél óra, kivesszük a tálból és átgyúrjuk. Szép 3 egyenlő részre osztjuk, és mind a 3 gombóckát 1-2 mm vastagságúra nyújtjuk. Rászórjuk a tésztalapokra a frissen őrölt borsot, és szépen szorosan föltekerjük mind a 3 lapot.
- A tésztalapokból fonatot készítünk, megkenjük a felszínét fölvert tojással és megszórjuk a szezámmaggal. Sütőpapírra helyezve, sütőben 170 C°-on 35-40 perc alatt, aranybarnára sütjük.
- Utolsó lépésnek nem maradt más, mint a tálalás. A kalácsot szeleteljük, és vajban mindkét oldalát pirítsuk meg. Megkenhetjük a medvehagymás juhtúrókrémmel, és pakolhatjuk rá a sonkát, vagy külön-külön is tálalhatjuk.
Friss vajban pirított puha kalács, ropogós házi sonkával és medvehagymás mártogatóssal.Jó Étvágyat hozzá és Kellemes Húsvéti Ünnepet Kívánok!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: